- Nacházíte se: O škole
- Pro rodiče
- Zápis dětí pro školní rok 2022/2023
Zápis dětí pro školní rok 2022/2023
Dále můžete pokračovat :
Zápis dětí do 1. ročníku pro školní rok 2022/2023 bude probíhat 4.4. (pondělí) a 5. 4. (úterý) 2022 vždy od 14:00 do 18:00 hodin.
PLNĚNÍ POVINNOSTI ŠKOLNÍ DOCHÁZKY
Zápis do 1. tříd se koná v souladu s § 36 odst.4 zákona č. 561/2004 Sb, o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, v době od 1. dubna do 30. dubna kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku.
Zapisují se děti, které do 31.8.2022 dovrší šestý rok věku a dále děti, kterým byl v loňském roce povolen odklad povinné školní docházky.
PŘEDČASNÝ NÁSTUP K PLNĚNÍ ŠKOLNÍ DOCHÁZKY
Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce. Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, kterou k žádosti přiloží zákonný zástupce.
ODKLAD ŠKOLNÍ DOCHÁZKY
Není-li dítě tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé lze odložit začátek povinné školní docházky o jeden školní rok. O odkladu školní docházky rozhoduje podle § 37 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, ve znění pozdějších předpisů, ředitel spádové školy nebo školy, kterou zákonný zástupce žáka zvolil. Podle § 37 odst. 1 školského zákona odloží ředitel školy začátek povinné školní docházky o jeden školní rok na základě:
- písemné žádosti zákonného zástupce dítěte podané v době zápisu dítěte k povinné školní docházce
- doporučujícího posouzení příslušného školského poradenského zařízení
- doporučujícího posouzení odborného lékaře nebo klinického psychologa.
Kritéria Bolevecké základní školy Plzeň pro přijímání žáků do 1. ročníku základního vzdělávání
Spádová oblast Bolevecké základní školy Plzeň: Školský obvod Plzeň –1 – tvoří území městského obvodu Plzeň 1
Obecně závazná vyhláška statutárního města Plzně č. 9/2018, kterou se stanoví školské obvody základních škol a mateřských škol zřizovaných statutárním městem Plzeň.
Ředitelka Bolevecké základní školy Plzeň stanovuje toto kritérium pro přijímání žáků do 1. ročníku základního vzdělávání:
Žáci budou do 1. ročníku základního vzdělávání přijímáni podle této zásady:
- Přednostně budou přijímáni žáci, kteří mají trvalý pobyt ve školském obvodu Plzeň 1 a žáci umístění v tomto obvodu ve školském zařízení pro výkon ústavní výchovy, ochranné výchovy nebo ve školském zařízení pro preventivní výchovnou péči, a to do výše povoleného počtu žáků uvedeném ve školském rejstříku) ( § 36 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání – školský zákon).
Platnost kritérií: pro školní rok 2022/2023
Počet přijímaných žáků do 1. ročníku ve školním roce 2022/2023
Maximální počet žáků přijímaných do prvních tříd základní školy stanoví ředitelka základní školy podle ust. § 165 odst. 1 písm. a) školského zákona v platném znění. Pro školní rok 2021/2022 škola může přijmout 90 žáků do 1. ročníku v souladu se stanovenou kapacitou školy.
Vedení k samostatnosti
Nástup dítěte do školy je velká změna, která zasáhne celou rodinu. Dítě bude získávat řadu nových informací, instrukcí, bude mít také více povinností. Zkuste ulehčit vašemu dítěti, ale i sobě. Učte svého předškoláka co největší samostatnosti. Nedělejte vše za dítě, však ono to zvládne!
Je dobré, aby si budoucí školák dokázal sám
- zavázat boty (nespoléhejte na to, že tu jsou boty na suchý zip)
- převléknout se, uklidit si věci (bude si uklízet své věci na tělesnou, výtvarnou výchovu)
- nachystat si na stůl věci na činnost (bude si ve škole chystat věci samo)
- nachystat si věci do aktovky za dohledu maminky či tatínka (NE, že bude rodič vše chystat sám), aby dítě vědělo, kde co má
- samostatně jíst a pít, umět používat příbor, udržovat při jídle hygienu a pořádek
Desatero prvňáčka naší školy
- Znám své jméno a příjmení, vím, jak se jmenují rodiče a sourozenci, vím, kde bydlím.
- Umím se obléknout a převléknout (např. do cvičebního úboru, do oblečení na pobyt venku apod.) a to tak rychle, aby na mě nikdo z mých kamarádů nemusel čekat.
- Na tkaničce už umím udělat mašličku.
- Umím uklidit knížky, hračky i pastelky tam, kam patří.
- Dovedu kreslit tužkou, pastelkami i malovat barvičkami, poznám barvu červenou, modrou, zelenou, žlutou, hnědou a černou.
- Umím vystřihnout obrázek pomocí nůžek.
- Zvládnu si sám připravit na stůl svačinu, kterou si dám na ubrousek. Před jídlem si umyji ruce.
- Dovedu naslouchat vyprávění další osoby se zájmem a v klidu.
- Pohádky, říkanky a písničky pozorně sleduji a povídám si o nich s rodiči i ostatními.
- Do aktovky si sám vložím věci, a to tam, kam správně patří.